Spotify bizi dinleyerek ruh halimizi anlayacak

  • Whatsapp

WhatsApp uygulamasının ferdî bilgileri paylaştığı yeni kontratı yeni fırtınalar kopartmışken müzik sanayisinin devi Spotify’dan tartışmalı bir atak geldi. Spotify bizi dinleyerek ruh halimizi anlayacak.

Spotify artık bizi dinliyor

Müzik uygulamaları genelde tercih ettiğiniz müzik cinslerine nazaran size oynatma listeleri önerebiliyor. Hatta internette yaptığınız müzik aramalarını da hesaba katarak hassasiyeti arttıranlar da var. Spotify işi bir adım öteye taşıyor.

Firma tarafından yapılan bir patent müracaatında kullanıcıların sesini tahlil ederek ruh halini anlamaya yönelik bir algoritma geliştirdiği anlaşılıyor. Algoritma kullanıcıya sorular soruyor ve sesli olarak yanıt istiyor.

Sonrasında bu yanıtları yapay zeka ile işleyerek keyifli, üzgün, kızgın, olağan, gerilim altında üzere kestirimler yapabiliyor. Ya da kalabalık küme içerisinde yahut yalnız olduğunu anlayabiliyor. Buna yönelik de teklifler yapıyor.

Spotify kullanıcının yaşı ve kentini de hesaba katarak daha ilgi cazibeli listeler hazırlayabileceği düşünülüyor. Firma bu biçim şahsileştirilmiş tekliflerin medya akış uygulamaları için olağan olduğunu belirtiyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir