İtalya, bir genç kızın vefatı üzerine birtakım TikTok kullanıcılarının erişimini engelledi

  • Whatsapp

İtalya’da yaşanan bir olayda 10 yaşındaki bir genç kızın TikTok’ta bir meydan okumaya katılırken boğularak ölmesi üzerine İtalya’nın Bilgi Müdafaa Kurumu (DPA), TikTok’a en az 13 yaşında olduğunu doğrulayamadığı kullanıcıların hesaplarını engelleme talimatı verdi.

Trajik olay

‘Bayılma oyunu’, ‘boğulma oyunu’ yahut ‘hızlı düş görme’ olarak da bilinen bu meydan okumada kullanıcılar, kendilerini boğuyormuş üzere görünüyorlar. Genç kızın kardeşinin söyledikleri ve tüm raporlar, genç kızın bu meydan okuma için görüntü çektiği sırada kazara kendini öldürdüğünü gösteriyor.

DPA’dan yapılan bir açıklamada, TikTok’un 13 yaşından küçük çocukların kaydını yasaklamayı taahhüt etmesine karşın yeniden de bu kuralı atlatmanın kolay olduğu söylendi. DPA ayrıyeten TikTok’u, 14 yaşın altındaki çocukların toplumsal ağlara kaydolduğu sırada ebeveyn müsaadesini gerektiren İtalyan maddelerini ihlal etmekle suçladı.

Bir TikTok sözcüsü hususa dair: “Gizlilik ve güvenlik TikTok için en kıymetli önceliklerdir ve tüm kullanıcıları ve bilhassa genç kullanıcılarımızı korumak için politikalarımızı, süreçlerimizi ve teknolojilerimizi daima olarak güçlendiriyoruz.” açıklamalarında bulundu.

DPA, TikTok’a 15 Şubat’a kadar yaşını doğrulamamış tüm kullanıcıları engelleme talimatı verdi. Verilen bu mühlet içerisinde TikTok, İtalya’daki hizmet ve güvenlik kaidelerini tekrar gözden geçirerek gerekli iyileştirmeleri yapacak.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir