Son Dakika Haberi… EURO 2020’de Türkiye-İtalya maçında penaltı krizi! Büyük reaksiyon var fakat yeni kural…

  • Whatsapp

Spor Arena Ayrıntı – EURO 2020’nin açılış maçında oynanan Türkiye-İtalya maçına hakem kararları ve verilen reaksiyonlar damgasını vurdu.

Read More

Müsabakanın birinci 40 dakikasında İtalyanlar, hakem Danny Makkelie’ye sık sık itirazlarda bulundu.

Çabanın birinci kısmında iki kere penaltı itirazında bulunan İtalyan oyuncular, 40. dakikada ise Immobile’nin yerde kaldığı konumda tekrar bekledikleri kararı çıkartamadılar.

4. KERE REAKSİYON VE VAR DENETİMİ…

İtalya, devrenin sonlarında bir kere daha penaltı bekledi. Gelişen İtalya atağında Spinazzola, sol kanattan ceza alanına ortalarken topun Zeki Çelik’in eline çarptığını belirtip penaltı itirazında bulundu.

İtalyan oyuncular Hollandalı hakem Danny Makkelie’nin etrafını sararken VAR’a giden Makkelie’nin penaltıya hükmetmeyip oyunu devam ettirdi.

GERGİNLİK ÇIKTI

Devre bitimi İtalyan oyuncular Chiellini başta hakem etrafına toplandı. İtalyan oyuncular hakeme ağır biçimde penaltı bekledikleri durumla alakalı itiraz etti.

Çağlar Söyüncü ve Merih Demiral ise o bölgeye gelirken Chiellini, Merih ile sohbet edip konumu anlatarak soyunma odası tüneline girdi.

TURNUVA ÖNCESİ KURAL DEĞİŞTİ

Hürriyet muharrirlerinden Murat Fevzi Tanırlı, IFAB’ın turnuva öncesinde elle oynama konumlarında karar değişikliğine gitmesini kaleme almıştı.

Hollandalı hakemin, Zeki Çelik’in konumunu yeni değişen kurala nazaran değerlendirdiği anlaşıldı.

İŞTE O KURAL;

Elin doğal pozisyonu tarifinde hakeme yeni vazife verildi. Evvelden kol bedenden açılmışsa ve top geldiyse direkt cezalandırılıyordu. Artık hakemlerden oyuncunun hareketlerini ve konumu tahlil etmeleri beklenecek. Elin/kolun bu pozisyonda bulunmasının nedenine nazaran hakemlerden karar beklenecek. ‘El/kol oyuncunun doğal bir hareketinin (dönerken, zıplarken gibi) sonucunda mı bedeninden açıldı?’ sorusuna yanıt aranacak. Şayet hakem bu istikamette yorum yaparsa, ‘Elle oynama yok’ diyebilecek. Bu da demektir ki; penaltı tespitlerinde yangın artacak. Zira geçen dönem penaltı verilen konumların büyük kısmı bu dönem penaltı olmayabilir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir