NASA duyurdu: Dünyaya benzeyen ‘tuhaf’ bir gezegen bulduk!

  • Whatsapp

NASA, yaptığı duyuruyla New Mexico Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri ortak bir çalışmada yeni bir gezegen bulunduğunu müjdeledi. Gezegene ”TOI-1231 b” ismi verilirken tüm ‘tuhaf’ istikametlerine karşın Dünya’ya benzediği açıklandı.

Independent’ta yer alan habere göre NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) ile New Mexico Üniversitesi işbirliğiyle yapılan çalışmalar sırasında yeni bir gezegen keşfedildi.

Read More

Bulunan bu yeni gezegen dünyaya çok benziyor ve güneşin etrafında dönmesi yalnızca 24 gün sürüyor. Bu da gezegende vaktin çok süratli geçeceği ve üzerinde yaşayan bir insanın çarçabuk yaşlanacağı manasına geliyor.

Bir yılın yalnızca 24 gün sürdüğü TOI-1231b ismi verilen gezegen, kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor ve boyutları Neptün’e benziyor.

Yeni gezegen, kendi yıldızına Dünya’nın güneşe olan uzaklığından sekiz kat daha yakın. Olağan şartlarda bu yakınlık gezegeni yaşanmaz kılmaya yetecek cinsten. Fakat Kırmızı Cüce’nin gücü bizim Güneş’imize oranla çok daha düşük olduğundan TOI-1231b’nin sıcaklığı Dünya’yla epey emsal

Boyutları Neptün’e benzeyen gezegenin büyük bir hidrojen yahut hidrojen-helyum atmosferine yahut daha ağır bir su buharı atmosferine sahip olabileceği kestirim ediliyor. Bilim insanları ‘garip’ olarak tanımladıkları gezegenin atmosferinde su ve bulutlar olabileceğini düşünüyor.

Atmosferi yaklaşık 57 derece sıcaklığa sahip TOI-1231b için NASA Jet İtki Laboratuvarı’nda görevli Jennifer Burt, “Bu yeni gezegenin gelecekteki müşahedeleri, bu ılıman gezegenlerin etrafında su bulutlarının oluşmasının ne kadar yaygın yahut az olduğunu belirlememize müsaade verecek” dedi.

Burt, “Son yirmi yıldaki ötegezegen biliminin en ilgi alımlı sonuçlarından biri, şimdiye kadar keşfettiğimiz yeni gezegen sistemlerinin hiçbirinin kendi güneş sistemimize benzememesidir” tabirini kullandı. Bu gezegenler güneşe en yakın gezegen olan Merkür’ünkinden kısa yörüngelerde dönüyor ve Dünya ya da Neptün büyüklüğünde gezegenler.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir