İngiltere’de ölümcül virüs paniği… Koronavirüs bitmeden yeni kâbus

  • Whatsapp

İngiltere’de koronavirüsten sonra artık de Monkeypox (Maymun çiçeği) virüsü görüldü.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere nazaran, resmi makamlar ülkede ölümcül virüsün iki bireyde tespit edildiğini doğruladı.

Tıpkı habere nazaran, virüs tespit edilen iki kişinin bunu yurtdışından aldığı bilgisinin altı çizildi.

Maymun çiçeği çoğunlukla Orta ve Batı Afrika’da görülüyor. Lakin İngiliz yetkililer hastaların kimliklerini ve hangi ülkeyi ziyaret ettiklerini açıklamadı.

Hastaların Mayıs ayının birinci haftalarından enfekte olduğu ve İngiltere’ye döndüklerinde pandemi kısıtlamaları kapsamında karantinaya girdikleri açıklandı.

İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, kelam konusu hastalar Kovid kuralları kapsamında mesken karantinasında bulunuyordu.

Sıhhat Bakanı durumu ‘kesinlikle standart’ olarak nitelendirdi ve ‘bu cins salgınlarla her vakit karşılaşıldığı’ konusunda ısrar etti.

Fakat virüsün kaç hastaya bulaştığı yahut virüsün İngiltere’de koronavirüsle birlikte yayılıp yayılmadığı hakkında hiçbir detay vermedi.

Deride kabarcıklara neden olan ender tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve başka küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor.

Fakat bilim insanları bu virüsün beşerden beşere bulaşmasının epeyce ender olduğunu belirterek koronavirüs kadar kolay yayılmadığının altını çizdi.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir