Dünyayı sarsan vergi skandalında son perde: Şahsî datalara akın tartışması!

  • Whatsapp

ABD’nin birtakım önde gelen kimi iş adamlarının vergi kayıtlarının araştırmacı gazetecilik kuruluşu Pro Republica tarafından yayınlanması, şahsî dataların korunması ve vergi siyasetiyle ilgili tartışmalara yol açtı.

Kongre’deki bir küme Cumhuriyetçi senatör ve Temsilciler Meclisi üyesi, zımnî olması gereken ABD Ulusal Gelirler Yönetimi (IRS) kayıtlarının sızdırılmasıyla ilgili, sorumlular hakkında isimli soruşturma başlatılmasını talep etti.

Read More

Kongre’nin Cumhuriyetçi üyeleri, Hazine Bakanlığına yolladıkları mektupta, “Vergi mükelleflerinin özel ve zımnî bilgilerini koruma eden federal kurumlara itimadı tam olmalıdır. Ne yazık ki, Amerikan vatandaşlarının ferdî ve bâtın bilgilerine erişimi olan birtakım kamu vazifelilerinin, korunması gereken bu bilgileri siyasi hedef için suiistimal ettiği anlaşılmaktadır. Hazine ve IRS, çok sayıda Amerikalının vergi bilgileri ve ödemelerini uygunsuz formda paylaşarak federal kanunları ihlal eden tüm şahısları hesap vermeye zorlamalıdır.” sözlerine yer verdi.

IRS Lider Yardımcısı Douglas O’Donnell, hususla ilgili Temsilciler Meclisi kuruluna verdiği tabirde, kurumun sıkıntıyı Federal Soruşturma Ofisi (FBI) ve bölge savcılığına intikal ettirdiğini belirterek, “Gizli vergi bilgilerine erişilmesi de bunların açıklanması da cürümdür. Ne olduğunu derhal bilmek istiyoruz.” dedi.

Öte yandan Demokrat Partili siyasetçileri ise sızıntıların kendisinden daha çok içeriği, milyarder iş adamlarının karlarına oranla az vergi vermesine yol açan vergi düzenlemeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, şahsî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Vergi sistemimiz, çalışan aileler üzere servetlerini gelirlerinden elde etmeyen milyarderin lehine işliyor. Çok sayıda ispat ortada. Ultra-zenginlerin nihayet kendi hisselerini ödemesi için Amerika’da servet vergisi koymanın vakti geldi.” tabirlerini kullandı.

Pro Republica tarafından 8 Haziran’da yayımlanan vergi kayıtları, ortalarında Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Tesla ve SpaceX’in işvereni Elon Musk, yatırımcılar Warren Buffet ve George Soros’un olduğu ABD’nin en varlıklı iş adamlarının servetlerine kıyasla çok az gelir vergisi ödediklerini, kimi yıllarda hiç vergi ödemedikleri ortaya koymuştu. Sızıntılar, ABD’nin en varlıklı 25 şahsının, karmaşık “vergiden kaçınma” düzenlemeleri sayesinde birden fazla çalışandan daha az gelir vergisi ödediğini göstermişti.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir