Çin‘in Mars gezgin aracı Curong Kızıl Gezegen’den fotoğraf gönderdi

  • Whatsapp

Çin Ulusal Uzay Yönetiminden yapılan açıklamaya nazaran Tienvın-1 keşif misyonuyla Mars’a indirilen Curong, Kızıl Gezegen’den 4 fotoğraf gönderdi.

Fotoğraflarda Mars’ın görünüm ve panorama imajları, Tienvın-1 misyonunun iniş aracı ve yörünge modülünün öz çekimi yer aldı.

Read More

Dünyadan 23 Temmuz 2020’de ayrılan Tienvın-1, Mars yörüngesine girene kadar 202 günlük uçuş gerçekleştirmiş, bu müddette 4 sefer yörünge düzeltmesi yapan uzay aracı, 475 milyon kilometre aralık kat etmişti.

Tienvın-1, 10 Şubat’ta Mars’ın yüzeyinden yaklaşık 400 kilometre uzaklıktaki bir yörüngeye girmiş, 15 Mayıs’ta da Kızıl Gezegen’e yörünge aracıyla gezgin aracı Curong’u indirmişti.

Daha evvel belirlenen Mars’ın güneyindeki bir lav katmanına iniş yapan Curong, gezegenden iki fotoğraf göndermişti.

“Yörünge modülü”, “Mars’a iniş aracı” ve “gezgin araç”tan oluşan Tienvın-1 misyonuyla irtibat, ülkenin kuzeyindeki Tiencin kentindeki bir radyo teleskop üzerinden sağlanıyor.

Çince “göklerdeki hakikati aramak” manasına gelen “Tienvın” misyonu, ismini milattan evvel 4. yüzyılda yaşamış Çinli şair Çu Yuen’in dizelerinden alıyor. Gezgin araç ise Çin mitolojisinde ateş ve savaş yaradanı olan Curong’un ismini taşıyor.

Çin, son yıllarda Ay ve Mars keşif misyonları, uydu teknolojisi ve beşerli uzay seferlerine yönelik savlı adımlarıyla ABD ve Rusya’nın öncülük ettiği uzay yarışında yeni güç olarak ortaya çıkıyor.

Son 20 yılda ürettiği uydu, roket, mekik, keşif araçları ve öbür donanımlar ile kendine kâfi uzay programı geliştirme konusunda önemli ara kaydeden Çin, Ay keşif programı kapsamında Çang-ı misyonları yürütüyor, uzay istasyonu kurma planı kapsamında da çalışmalarda bulunuyor.

Çin’in en son Ay’a gönderdiği “Çang’ı-5” örnekler toplayarak, 17 Aralık 2020’de Dünya’ya dönmüştü. Çin, bu keşif misyonunu muvaffakiyetle tamamlayarak, Ay’dan örnekler toplayan üçüncü ülke olmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi de (NASA) Mars’a araç göndermişti.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir