Antarktika’nın kaşifleri belirli oldu! Gizemli kıtaya birinci ayak basanlar Maoriler’miş

  • Whatsapp

Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maorilerin, Batılılardan asırlar evvel Antarktika’yı keşfetmiş olabilecekleri ileri sürüldü.

Guardian’ın haberine nazaran, Yeni Zelanda’nın Otago Üniversitesinden araştırmacılar, “The Journal of the Royal Society of New Zealand” mecmuasında yayımladıkları makalede, Yeni Zelanda yerlilerinin Buz Kıtası’nın birinci kaşifleri olabileceğine dair bulgularını paylaştı.

Kelamlı tarih kayıtları ve edebiyattan derledikleri ipuçlarının müsaadesi süren araştırmacılar, Yeni Zelanda ve Polinezya adalarında yaşayan Maori yerlilerinin geçmişi 7. yüzyıla kadar uzanan okyanus seferleri sırasında Antarktika’ya ulaşmış olabileceklerini gösteren kimi ispatlar bulunduğunu öne sürdü.

Araştırmacılar, Polinezya kelamlı anlatılarında adalar ortası yaptığı seferlerden bahsedilen Hui Te Rangiora isimli gemicinin “Te Ivi o Atea” isimli gemisiyle çıktığı seferde Antarktika’nın buz sahanlıklarına kadar ulaştığına dair ipuçları barındıran anlatımlar olduğunu kaydetti.

1899’da kaydedilen kelamlı tarih anlatılarını inceleyen ve anlatılarda “donmuş denizlerden”, “güneş görmeyen, sisli ve karanlık ufuklardan”, “göğü delen çıplak kayalardan” bahsedildiğini vurgulayan araştırmacılar, bu anlatımların buz sahanlıklarını, buz dağlarını ve kıta açıklıklarını tasvir ediyor olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmaya önderlik eden Priscilla Wehi, “En erken klasik deniz seyahatlerinde Antarktika ve etrafındaki denizlerle irtibatlar olduğunu görüyoruz. Tarihte mucibince temsil edilememiş toplulukların keşiflere katkılarını göz önüne almak Antarktika araştırmalarının bugünü ve geleceği için çok kıymetli.” sözlerini kullandı.

Afrika’dan güneye hareket ederek 1820’de Antarktika’daki Fimbul Buz Sahanlığı’na ulaşan Rus denizciler Fabian Gottlieb von Bellingshausen ve Mikhail Lazarev, Buz Kıtası’nın birinci kaşifleri olarak biliniyor.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir